Dofinansowania

Dofinansowanie do przezimowanych rodzin - de minimis

Od 1 kwietnia 2023 r. będzie można składać wnioski o dofinasowanie do przezimowanych rodzin pszczelich. To już trzeci taki nabór realizowany przez ARiMR.

W bieżącym roku stawka płatności wzrosła do 50 zł. Wsparcie ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie.

O środki finansowe z budżetu państwa, podobnie jak w latach ubiegłych, będą się mogli ubiegać pszczelarze prowadzący działalność nadzorowaną w zakresie utrzymywania pszczół wpisani do rejestru prowadzonego przez Powiatowego Lekarza Weterynarii oraz posiadający numer ewidencji producentów nadany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Źródło: https://www.gov.pl/web/arimr/wsparcie-krajowe-na-przezimowanie-rodzin-pszczelich--stawki-wyzsze-niz-przed-rokiem

Informacja z naszego koła: Jeżeli pszczelarz w latach 2021 i 2022 składał wniosek o pomoc finansową dla pszczelarzy – pomoc de minimis. Pomoc na przezimowaną rodzinę pszczelą - ma już wyrobiony numer EP.

Jeżeli pszczelarz nie posiada numeru EP: W celu uzyskania numeru identyfikacyjnego w ewidencji producentów, należy złożyć wniosek o wpis do ewidencji producentów.

Wniosek składa się do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Formularz wniosku o wpis do ewidencji producentów wraz instrukcją wypełnienia wniosku jest dostępny na stronie internetowej ARiMR. (https://www.gov.pl/web/arimr/wniosek-o-wpis-do-ewidencji-producentow2).

Wniosek o wpis do ewidencji producentów w celu nadania numeru identyfikacyjnego, należy złożyć (osobiście lub za pośrednictwem poczty) w Biurze Powiatowym ARiMR właściwym dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy. Wykaz biur powiatowych wraz z adresami znajduje się na stronie internetowej ARiMR.

Źródło: https://www.gov.pl/web/arimr/ewidencja-producentow-rolnych---najczesciej-zadawane-pytania

Jeżeli hodowca pszczół chce otrzymać pomoc, a nie jest zarejestrowany w ARiMR, musi wystąpić o nadanie numeru ewidencyjnego najpóźniej w dniu składania wniosku o wsparcie. 
Źródło: https://www.gov.pl/web/arimr/wsparcie-krajowe-na-przezimowanie-rodzin-pszczelich--stawki-wyzsze-niz-przed-rokiem

Dofinansowanie wynosi 50 zł do każdej rodziny pszczelej, której udało się przetrwać zimę - w poprzednim roku było to 20 zł. 
Nabór będzie prowadzony od 1 kwietnia do 31 maja 2023 r. 
W dniu jego rozpoczęcia na stronie internetowej Agencji zostanie zamieszczony wzór wniosku wraz z instrukcją wypełniania
Dokumenty będą przyjmować biura powiatowe ARiMR
Wnioski będzie można składać osobiście lub przez pełnomocnika, wysyłać poleconą przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej lub za pośrednictwem platformy ePUAP.

Źródło: https://www.gov.pl/web/arimr/wsparcie-krajowe-na-przezimowanie-rodzin-pszczelich--stawki-wyzsze-niz-przed-rokiem
    
Na stronie Inspekcji Weterynaryjnej Powiatowy Inspektorat Weterynarii we Wrocławiu w dokumentach do pobrania znajduje się  druk wniosku o zaświadczenie do ARiMR przezimowane rodziny pszczele. Pismo jest w postaci dokumentu PDF lub Word.  (https://www.wroc.piw.gov.pl/?c=dokumenty)

Wniosek (nie mylić z wnioskiem wypełnianym i dostarczanym do ARiMR) do weterynarza można dostarczyć osobiście, wysłać mailem lub Pocztą Polską (na adres: 50-209 Wrocław; ul. Składowa 1-3) jak również poprzez ePUAP.

Za pomocą maila: Pismo po wypełnieniu, podpisaniu i zeskanowaniu można wysłać jako załącznik mailem na adres:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W mailu oprócz informacji o załączniku podajemy swój nr telefonu (ułatwi to kontakt w razie takiej konieczności), oraz informację jak chcemy otrzymać zaświadczenie (odbiór osobisty czy pocztą tradycyjną).

Wysyłając pismo pocztą tradycyjną podajmy również numer telefonu, tak by w razie konieczności była możliwość szybkiego kontaktu.

Po otrzymaniu zaświadczenia od weterynarza możemy składać wniosek do ARiMR.

Opracowała Zofia Palewicz

Zobacz równieź

Dofinansowanie do leków na warrozę

Dofinansowanie do sprzętu pszczelarskiego

Image

Jesteśmy kołem terenowym Dolnośląskiego Związku Pszczelarzy we Wrocławiu

O naszym koleole

Porady

Info