O nas w mediach

Mirosław Majcherek na dachu Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Pasieka

7-lecie przywrócenia prawa do zakładania pasiek we Wrocławiu

7 lat temu 7 lipca 2016 roku dzięki Radzie Miasta Wrocławia, na wniosek prezesa Koła „Krzyki” Mirosława Majcherka oraz pszczelarzy i działkowiczów, zniesiono zakaz hodowli pszczół we Wrocławiu. Przywrócono prawo do zakładania pasiek.

Wówczas wojewoda Paweł Hreniak zwrócił się do pana Mirosława z prośbą o zamontowanie pasieki na dachu Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Pasieka została zamontowana rok później w czerwcu 2017 roku. Ustawiono ją z dala od wentylatorów klimatyzacji, a następnie oszacowano ewentualną bazę pożytkową. Na podstawie tych danych dotyczących powierzchni i ogólnych warunków dla prawidłowego funkcjonowania pasieki Mirosław Majcherek zlecił wykonanie uli firmie "Sułkowski"- 12 ramkowa rodnia wielkopolska, zabudowa ciepła i 2 półnadstawki ze specjalnie dopasowanymi ramkami 1/2 Dadanta o szerokości 35 mm 8 sztuk w korpusie. Zaprojektowana konfiguracja korpusów zapewnia maksymalny zbiór nektaru ze słabych pożytków i zasklepienie dojrzałego miodu na minimalnej powierzchni poszycia. Jednym z zastosowanych pomysłów są zawiasy w półnadstawkach. Pozwalają one na odchylanie korpusu miodni bez zbędnego dźwigania, co ułatwia dokonywanie szybkich przeglądów podczas pożytków. Jedna ramka w miodni waży do 2 kg.

„Moim głównym celem było aby zostało przywrócone prawo do zakładania pasiek i hodowli pszczół we Wrocławiu. Kwitnące drzewa, a jest ich bardzo dużo w zielonym Wrocławiu miałyby zachowaną symbiozę z naturą, którą reprezentują pszczoły. Na terenie Wrocławia istnieje mnóstwo ogródków działkowych, gdzie są drzewka owocowe i nie miał je kto na wiosnę zapylać. Drzewa "umierały" bo nie było pełnej symbiozy z naturą, chociaż i tak były roje dzikie i drobne pasieki pokątnie trzymane przez pszczelarzy. Teraz fauna Wrocławia może oddychać pełną piersią” - mówił Mirosław Majcherek.

7-lecie przywrócenia prawa do zakładania pasiek we Wrocławiu powinno mieć szczególną oprawę, do czego należy zobowiązać szczególnie wrocławskich pszczelarzy. Czasami wystarczy wybić nowy wzór pokrywek na słoiki, wydrukować symboliczne banderole lub udostępnić pszczelarzom sprzedaż miodu we wrocławskich urzędach. Można zorganizować wystawę lub namalować nowy mural. Zapraszam do wspólnego świętowania 7 urodzin pszczelarstwa we Wrocławiu.

PS: Zdjęcie przedstawiają Mirosława Majcherka na dachu Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego podczas przeglądu.

Źródło: Adam Prusaczyk „Pszczelarz polski”. Miesięcznik PZP, no. 2 (luty 2023) s. 27.

Zobacz równieź

Image

Jesteśmy kołem terenowym Dolnośląskiego Związku Pszczelarzy we Wrocławiu

O naszym koleole

Porady

Info